Jak wybrać dobry motyw do WordPressa?

Koszt płatnego motywu to wydatek rzędu 60$ -90$ netto. Jeśli posiadamy odpowiednie umiejętności to możemy niemal natychmiast uruchomić swoją stronę www czy sklep. Czasami wybór gotowego szablonu jest bardziej opłacalny od tworzenia indywidualnego rozwiązania. W tym krótkim poradniku podpowiem na co zwrócić uwagę kupując szablon na themeforest czy templatemonster.

Data ostatniej aktualizacji

Oprogramowanie WordPressa jest ciągle rozwijane, warto sprawdzić jak często autor wydaje poprawki do swojego motywu oraz kiedy była ostatnia aktualizacja. Jeśli szablon nie był akutualizowany przez ostatni rok masz marne szanse na jego poprawną i bezproblemową instalację.

Ilość sprzedanych egzemplarzy

Kompatybilność z wtyczkami

Ocena użytkowników i komentarze

Z reguły kupując szablon dostajemy w pakiecie wparcie techniczne autora w razie problemów z szablonem. Przed zakupem warto sprawdzić komentarze, tam użytkownicy często zgłaszają problemy z szablonem. Można zobaczyć czy autor motywu odpowiada na komentarze, po jakim czasie oraz sposoby rozwiązania problemów.

Demo strony

Co jest ważniejsze? Oba elementy są równoważne. Szukając motywu możesz sprawdzić u producentów, jak wyglądają wersje demo, które podpowiedzą Ci, czy wygląd strony jest dla Ciebie odpowiedni. Bardzo często na stronach oferujących motywy możesz przeszukać gotowe kategorie szablonów, jak: dla fotografów, biznesu, blogi osobiste itd. Nie możesz jednak zapominać, że w każdym z tych wypadków, potrzebujesz innych funkcjonalności. Fotograf będzie potrzebował wysokiej jakości galerii zdjęć; firma może potrzebować sklepu internetowego, stąd szablon będzie musiał mieć możliwość instalacji wtyczek ecommerce, jak np. woocommerce. Bloger będzie potrzebował czytelnego bloga. Warto zatem przed zakupem usiąść i zastanowić się, jak chcę, aby moja strona wyglądała, ale również, jakie funkcje musi posiadać.

Wygląd i wersja mobilna

Po pierwsze, sprawdź, jak wygląda wersja demonstracyjna. Czy odpowiada ona Twoim oczekiwaniom? Czy posiada funkcje, które potrzebujesz? Najważniejsze – czy posiada wersję mobilną? Większość stron posiada bowiem dwie wersje – mobilną, dostosowaną do tabletów i telefonów oraz wersję dostosowującą rozmiar do rozmiaru ekranu. Bardzo łatwo to sprawdzić otwierając stronę na komputerze, a następnie zwężając maksymalnie okno przeglądarki – wtedy elementy strony powinny układać się tak, aby być widoczne na węższych ekranach. Wersja responsywna jest bardzo ważna, gdyż po pierwsze coraz częściej przeglądamy strony na urządzeniach mobilnych. Jest jeszcze ważniejszy powód – strony bez wersji mobilnej są obecnie kiepsko tolerowane przez wyszukiwarkę Google, co znaczy, że Google może nie pokazać Twojej strony w wynikach wyszukiwania osobom, które korzystają z telefonu.

oceny szablonów wordpress

Sprawdź, czy szablon WordPress jest aktualizowany i kompatybilny

Musisz pamiętać, że oprogramowanie WordPressa wciąż jest update’owane. Co jakiś czas pojawiają się nowe wersje oprogramowania, co jest odpowiedzią, np. na zagrożenia nowymi wirusami. W związku z tym warto wiedzieć, czy najnowsza wersja WordPressa jest kompatybilna z szablonem oraz kiedy ostatnio szablon był update’owany. Jeśli szablon działa na starszej wersji WordPress, to oznacza, że możesz mieć spore problemy z jego funkcjonalnością przy nowej wersji.

update

Dowiedz się również z jakimi dodatkami jest kompatybilny. Jeśli planujesz sprzedaż internetową – warto sprawdzić, czy kompatybilny jest z wtyczką woocomerce, itd.

kompatybilność wordpress

Edycja motywu WordPress

Nie chcesz, aby Twój szablon wyglądał jak strony wielu innych osób, stąd ważne pytanie: jak wygląda kwestia edycji szablonu? Mam tu na myśli łatwość w edycji poszczególnych elementów, jak: kolorystyka, czcionki, nagłówki, itd. Pytanie, czy producent zadbał, abyś mógł te elementy w łatwy sposób edytować w CMSie, czy będzie to wymagać bardziej zaawansowanych działań związanych ze zmianą pliku CSS, co będzie wymagało już umiejętności webdesignerskich. Warto zatem przeczytać informacje o edycji pod produktem, a nawet zerknąć do instrukcji (jeśli jest dostępna).

Gdzie zakupić szablon:

ThemeForest – to portal, na którym znajdziesz mnóstwo szablonów, które są posegregowane tematycznie. Znajdziesz tu m.in. szablony kreatywne, firmowe, osobiste lub sklepowe.

TemplateMonter – portal oferuje nie tylko motywy WordPress, ale również szablony dedykowane innym systemom CMS. Od pewnego czasu sklep rozwija również katalog darmowych motywów więc warto zaglądnąć!

Elegant Themes – firma, która jest również godna polecenia. Już od 69$ otrzymujesz dostęp do ponad 87 starannie wykonanych szablonów z różnych kategorii.

DARMOWE ŹRÓDŁA

https://wordpress.org/themes/ – oficjalna strona WordPress

http://www.themegrade.com – znajduje się tu już prawie 1700 darmowych szablonów wraz z ocenami i opinaimi użytkowników.

https://justfreethemes.com – w tym momencie ponad 700 darmowych szablonów ocenionych względem wyglądu, szybkości, supportu, jakości kodu, możliwości indywidualnego dostosowania

http://www.fabthemes.com

https://colorlib.com/wp/themes/

https://www.templatemonster.com/

Marlena

Marlena

Leave a Replay

About Me

Kliknij ten przycisk, by zmienić ten tekst. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Recent Posts

Follow Us

Weekly Tutorial